E-TİCARET NEDİR ?

E-ticaret nedir ?E-Ticaret,ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tüm Türkiye’ye hatta Dünya’ya satabileceğiniz sanal ortamda yaptığınız ticarete verilen isimdir.
E-ticaret nedir sorusuna ,dünya genelinde artan internet kullanıcıları ile doğru oranda artan e-ticaret siteleri en güzel örnektir.
Yerel bir satıcıyken,e-ticaret sitesiyle ürünlerini tüm ülkeye veya dünyaya satabilmek arzusu ile ortaya çıkan e-ticaret kavramı, günümüzde tüm Dünya’da yaygın olarak yapılan sanal ticaretin somut bulmuş halidir.

Elektronik ticaret yani e-ticaret ile ürünlerinizi tüm ülkeye sunmak istiyorsanız,e-ticaret sitenizin ve işletmenizin popülerliği çok önemlidir.
Popülerite,işletmenizin satış rakamlarına ve büyümesine doğrudan etki eder. Herkes tarafından güvenilen ve bilinen bir e-ticaret sitesi,insanların birbirlerine verdiği referanslarla sürekli olarak büyür.
Dijital ortamda aldığı pozitif geri dönüşler ve yorumlar,satışta olan ürünlerin tercih sebebi olmasını sağlar.

Bununla beraber e-ticaret sitenizin popülerliğini arttırabilmek için arama motoru optimizasyonlarının(SEO) profesyönel kişiler tarafından yapılması gerekir.Arama motoru optimasyonu ile satış rakamlarınızda güzel sonuçlar alma şansınızı arttırırsınız.Müşterileriniz sizi Google’da üst sıralarda çabucak bulup,alışverişini tamamlayabilir.
e-ticaret nedir?e-ticaret nedir sorusunun cevabı burada
E-ticaret sitenizin popüleritesine etki eden en önemli unsurlardan biri de,sitenize paralel yönetilen sosyal medya hesaplarıdır.Düzenli içerik paylaşılan ve yönetilen sosyal medya hesapları(Twitter,Facebook,Instagram,Pinterest vs..) müşteri sayınızı çok daha yukarıya çıkaracaktır.Ürünlerinizin ve hizmetinizin çabuk bulunması sizi tercih sebebi yapacak ve bu durum satış rakamlarınıza yansıyacaktır.Bu noktada e-ticaret siteniz için sosyal medya yönetimi çok büyük önem taşır.Mutlaka işletmenize ait Sosyal Medya Hesapları edinmeniz lazım.

Eğer e-ticaretini yaptığınız ürünler ve hizmetler,yaygın olarak başkaları tarafındanda yapılıyorsa,yani sıkı bir rekabet halindeyseniz ve yukarıda bahsettiğim kriterleri yaptıysanız,ve buna rağmen istediğiniz satış rakamlarını yakalayamadıysanız ; reklamlar için yeni bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Arama motorlarına reklam

Şüphesiz ki günümüzde arama motorları insanların istediği şeyleri bulmaya yarayan bir önemli bir araçtır.Arama motorlarına verilen reklamlar sizi üst sıralarda gösterir.Bu da arama motorlarından size gelebilecek ziyaretçi sayısını arttırır.Ürünlerinizin ve sunduğunuz hizmetlerin kolaylıkla bulunmasını sağlar.Ayırdığınız reklam bütçesi satışlarınıza katlanarak gelir.

Sosyal Medya Reklamları ; 
Ülkemizde 55 milyon insan aktif olarak sosyal medya hesabı kullanıyor.E-ticaret sitenizde satışını yaptığınız ürünlerin ve hizmetlerin sosyal medya platformlarında reklamını yapmanın gayet akıllıca bir fikir olduğunu söylemeliyiz.
Akıllı reklamlar sayesinde,ürünlerinizle ilgilenen kullanıcılar,ürünlerinizin reklamlarını görür.Buralardan e-ticaret sitenize çekeceğiniz ziyaretçi sayısı hafife alınmayacak kadar fazladır.

Yerel Medya Reklamları ;
Ülke içinde rekabetçi firmalar çok ise,tavsiyemiz yerel haber bültenlerine,yerel gazete ve dergilere,yerel reklam şirketlerine reklam vermenizdir.
Buda küçümsenmeyecek derecede satış rakamlarınıza katkı sağlayacaktır.

Diğer konulara göz atın  ;


E-ticaret internet sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ?
İnternet üzerinden online olarak ürünlerimi nasıl satabilirim ?
Stoksuz e-ticaret-online satış nasıl yapılır Yurt içi Dropshipping nasıl yapılır ?
Web site neden önemli ?